Tento blog je součástí newsletteru (e-mailové zprávy s novinkami) digiscrapbookové dílny PST Designs.
Pravidelně nepravidelné zasílání newsletteru s nabídkami cenově výhodných balíčků, sezonních akcí, soutěží a vůbec všeho co se děje u PST si můžete velmi jednoduše objednat ZDE.
Objednáním newsletteru se nezavazujete k žádným nákupům nebo povinnostem a můžete ho kdykoli odhlásit. Naopak se stáváte součástí velké rodiny přátel a fanoušků PST Designs a automaticky získáváte všechny výhody lepších cen, rychlé informovanosti o novinkách a ostatních, které newsletter přináší.

středa 20. března 2013

Maska ve fotošopu podle Siti


 Možností, jak pracovat s maskorámky je spousta. Nyní nabízím tu základní - použití ořezové masky.
Někdy příště si ukážeme, co se s nimi dá vykouzlit, pokud je použijeme jako stopu.

Takže - ořezová maska:
Otevřu si papír do první vrstvy.
Na něj vložím fotomasku, kterou jsem si zvolila. 
Tady bych ráda zmínila, že jako fotomasku můžete použít prakticky jakýkoli png soubor, text atp.... Nemusí být černý nebo bílý a ve speciální složce.

Na masku položím fotku 
(nebo papír pozadí nebo jiný element atp.. řezat se dá všechno vším.... v návodu se ale budu pro jednoduchost držet schématu maska-fotka) 
Fotce snížím krytí na cca 50%, abych viděla, co v masce bude a co nebude vidět.
Na obrázku vidíte, že jsem zvolila překrytí (opacity) 57%

Panel vrstev nyní vypadá takto:

a pracovní plocha fotošopu takto

Nyní si zvolím v nástroj šipka s křížkem v panelu nástrojů 
a oběma objekty nyní můžu libovolně otáčet,  zmenšovat a zvětšovat.

Jestli otáčím maskou nebo fotkou měním přepínáním vrstev v panelu nástrojů (viz první obrázek, tam je vybraná vsrtva fotky)

Mějte na paměti, že pokud maska přesahuje za fotografii, zůstane vám tam černá šmouha. Pokud to tvar masky dovolí, použijte gumu a zbytky odgumujte, pokud je maska taková, že gumování nepovolí, tak se snažte fotku do ní napasovat bez přesahů, případně fotku do černých částí doklonujte klonovacím razítkem.


Nyní, když je fotka i maska v požadované poloze, vrátíme krytí na 100% 
dále se vrátíme v panelu vrstev na vrstvu S FOTKOU 
a zmáčkneme CTRL ALT G.  (u applů se CTRL nahrazuje CMD)
Fotka se ořeže podle masky. I v této chvíli s oběma vrstvami můžete libovolně  hýbat a měnit je, pokud stále nejste s výsledkem spokojeni. 

Pokud nemáte rádi klávesové zkratky, můžete te kliknout na menu vrstev v záhlaví, nebo přímo vrstvu fotky - tam ale musíte pravým myšítkem a zadat "vytvořit ořezovou masku" /create clipping mask/.

Pokud chcete celou fotografii někam přesunout, vyberte si pomocí CTRL obě vrstvy a posunujte je společně.

Jestliže jste si jistí, že už je fotka ořezaná přesně tak jak potřebujete, je ale lepší sloučit ji zmáčknutím kláves CTRL E/ pokud opětt nemáte rádi zkratky, tak v menu vrstev nebo pravým tlačítkem na vrstvu je to "sloučit dolů"/mergle down.


Masky můžete a nemusíte stínovat. Takové, co vypadají jako prodřenina starého papíru bych já osobně třeba nestínovala.Žádné komentáře:

Okomentovat