Tento blog je součástí newsletteru (e-mailové zprávy s novinkami) digiscrapbookové dílny PST Designs.
Pravidelně nepravidelné zasílání newsletteru s nabídkami cenově výhodných balíčků, sezonních akcí, soutěží a vůbec všeho co se děje u PST si můžete velmi jednoduše objednat ZDE.
Objednáním newsletteru se nezavazujete k žádným nákupům nebo povinnostem a můžete ho kdykoli odhlásit. Naopak se stáváte součástí velké rodiny přátel a fanoušků PST Designs a automaticky získáváte všechny výhody lepších cen, rychlé informovanosti o novinkách a ostatních, které newsletter přináší.

úterý 5. června 2012

Jak na rozmazané pozadí v pěti bodech

V poslední době se mi množí dotazy spíše na fotografování, než na scrapbooky, ale když se dívám kolem a kolem a když vezmu v úvahu svou oblíbenou větu že základem dobrého scrapbooku je dobrá fotka, tak jsem se rozhodla tento návod věnovat nejčastějšímu dotazu, se kterým se v poslední době setkávám.

Jedná se o velmi jednoduchou otázku, na kterou ale není až tak jednoduchá odpověď.

Chci, aby si z toho vzal každý, i úplný začátečník něco, takže budu stručná. Nebudu Vás zatěžovat slovy jako je bokeh, hloubka ostrosti a podobnými, ale počítejte s tím, že určitým pro Vás možná neznámým slovíčkům, hlavně na konci návodu, se bohužel nevyhneme. Ale od toho přeci rady jsou... aby poradily, nakoply a něco naučily....JAK TEDY NA TO ZATRACENÉ PARÁDNĚ ROZMAZANÉ POZADÍ??


Na začátku budu trochu krutá a demotivačně destruktivní a oznámím Vám, že každý fotoaparát má své hranice, přesněji řečeno každý objektiv je má. Takže můžete dělat co půjde, ale stejně se nemusíte dobrat k nějakým extra výsledkům, bohužel tady - sice se za to sama nenávidím, že to říkám - ale je to hodně o penězích, které za fotopřístroje dáte. Přesto se nevzdávejte, nelamte hůl nad svou mašinkou a snažte se z ní vymáčknout co nejvíce. Hlavně to píšu proto, že se mi lidi často trápí, že dělají všechno co jsem jim nakázala :-), všechno, všechnooo!!!!  a stejně nic ---- a že je to asi rukama... tak jestli uděláte všechno, co Vám tady nakážu a přesto nic - věřte, není to Vámi.


Tady jsou teda ty rady jak na to. Seřadila jsem je podle toho, co může udělat každý, byť majitel malého kompaktíku a dále už následuje to, co některé fotoaparáty, nebo objektivy prostě umět nebudou.


ZAPRVÉ

První, co může udělat pro rozmazané pozadí opravdu každý, je velmi jednoduchá věc - přiblížit fotoaparát, tj i sebe co nejvíce k fotografovanému objektu. Snažte se mít na fotce co největšího šneka, kytku, postavu, pokud fotíte kompaktem, klidně i při detailním portétu přepněte na MAKRO.


ZADRUHÉ

I u druhého bodu měříme všem fotoaparátům stejně. Snažte se mít mezi objektem a pozadím na fotce co nejvíce místa.  Pozadí bude tím víc rozmazané, čím dále od fotografovaného objektu bude.

ZATŘETÍ

Zazoomujte co to jen jde. Nebo použijte objektivy s delším ohniskem.  Tady už ouha, ne vždy je na fotoaparátu zoom. Nicméně čím delší takzvané ohnisko, tím víc se Vám pozadí rozmaže. Pokud zoomujete a už se Vám nevejde objekt do záběru, poodstupte si, ale jen na tu vzdálenost, abyste stále dodrželi pravidlo, že objekt bude zabírat maximální možnou/ a kompozičně chtěnou/ plochu fotky.  Používejte pouze optický zoom, digitální na fotáku raději úplně zablokujte.

ZAČTVRTÉ

A tady už se dostáváme k věci, kterou u některých foťáčků neovlivníte, protože ne každý má tu možnost fotit s manuálním nastavením. Jde o takzvanou clonu. Na foťáčcích se většinou označuje ovládací čudlík písmenkem A, při ovládání je její hodnota pak označená písmenkem F a číslem /např. 3,5). Tuto clonu ručně nastavte na nejnižší hodnotu. Při zoomování se Vám zcela jistě stane, že číslo F bude při zazoomování vyšší. Sami najděte ideální kompromis mezi zvýšením clonového čísla a zazoomováním (kdy fotky vypadají lépe, nejsou mázlé atd) u každého fotáčku to bude někde jinde, někde je ideální vysunout ho na maximum a oželet clonové číslo, někdy, hlavně u utrazoomových fotáčků  bývá kompromis někde v půlce, i proto, abyste nemuseli stát pro focení někde daleko za řekou...  :-)

A zkoušejte, zkoušejte, za zkoušení v digitální době fakt NIC nedáte.Tak, tak a to je všechno. Je to ve skutečnosti docela snadné, no neee?????1 komentář:

  1. I can't stand sleeping in complete silence, so I always have a fan on. Also, I'lll admit that I use my ipod for most of my work day since
    http://www.arabie3lan.com الشيخ الروحاني
    I spend a lot of it working through paperwork. I also often use it for my walks, though, from time to time, I'll go without it and just listen to the sounds around me and take in the nice weather.

    OdpovědětVymazat