Jedná se o velmi jednoduchou otázku, na kterou ale není až tak jednoduchá odpověď.
Chci, aby si z toho vzal každý, i úplný začátečník něco, takže budu stručná. Nebudu Vás zatěžovat slovy jako je bokeh, hloubka ostrosti a podobnými, ale počítejte s tím, že určitým pro Vás možná neznámým slovíčkům, hlavně na konci návodu, se bohužel nevyhneme. Ale od toho přeci rady jsou... aby poradily, nakoply a něco naučily....
JAK TEDY NA TO ZATRACENÉ PARÁDNĚ ROZMAZANÉ POZADÍ??
Na začátku budu trochu krutá a demotivačně destruktivní a oznámím Vám, že každý fotoaparát má své hranice, přesněji řečeno každý objektiv je má. Takže můžete dělat co půjde, ale stejně se nemusíte dobrat k nějakým extra výsledkům, bohužel tady - sice se za to sama nenávidím, že to říkám - ale je to hodně o penězích, které za fotopřístroje dáte. Přesto se nevzdávejte, nelamte hůl nad svou mašinkou a snažte se z ní vymáčknout co nejvíce. Hlavně to píšu proto, že se mi lidi často trápí, že dělají všechno co jsem jim nakázala :-), všechno, všechnooo!!!! a stejně nic ---- a že je to asi rukama... tak jestli uděláte všechno, co Vám tady nakážu a přesto nic - věřte, není to Vámi.
Tady jsou teda ty rady jak na to. Seřadila jsem je podle toho, co může udělat každý, byť majitel malého kompaktíku a dále už následuje to, co některé fotoaparáty, nebo objektivy prostě umět nebudou.
ZAPRVÉ
První, co může udělat pro rozmazané pozadí opravdu každý, je velmi jednoduchá věc - přiblížit fotoaparát, tj i sebe co nejvíce k fotografovanému objektu. Snažte se mít na fotce co největšího šneka, kytku, postavu, pokud fotíte kompaktem, klidně i při detailním portétu přepněte na MAKRO.
ZADRUHÉ
I u druhého bodu měříme všem fotoaparátům stejně. Snažte se mít mezi objektem a pozadím na fotce co nejvíce místa. Pozadí bude tím víc rozmazané, čím dále od fotografovaného objektu bude.
ZATŘETÍ
Zazoomujte co to jen jde. Nebo použijte objektivy s delším ohniskem. Tady už ouha, ne vždy je na fotoaparátu zoom. Nicméně čím delší takzvané ohnisko, tím víc se Vám pozadí rozmaže. Pokud zoomujete a už se Vám nevejde objekt do záběru, poodstupte si, ale jen na tu vzdálenost, abyste stále dodrželi pravidlo, že objekt bude zabírat maximální možnou/ a kompozičně chtěnou/ plochu fotky. Používejte pouze optický zoom, digitální na fotáku raději úplně zablokujte.
ZAČTVRTÉ
A tady už se dostáváme k věci, kterou u některých foťáčků neovlivníte, protože ne každý má tu možnost fotit s manuálním nastavením. Jde o takzvanou clonu. Na foťáčcích se většinou označuje ovládací čudlík písmenkem A, při ovládání je její hodnota pak označená písmenkem F a číslem /např. 3,5). Tuto clonu ručně nastavte na nejnižší hodnotu. Při zoomování se Vám zcela jistě stane, že číslo F bude při zazoomování vyšší. Sami najděte ideální kompromis mezi zvýšením clonového čísla a zazoomováním (kdy fotky vypadají lépe, nejsou mázlé atd) u každého fotáčku to bude někde jinde, někde je ideální vysunout ho na maximum a oželet clonové číslo, někdy, hlavně u utrazoomových fotáčků bývá kompromis někde v půlce, i proto, abyste nemuseli stát pro focení někde daleko za řekou... :-)
A zkoušejte, zkoušejte, za zkoušení v digitální době fakt NIC nedáte.
Tak, tak a to je všechno. Je to ve skutečnosti docela snadné, no neee?????
Žádné komentáře:
Okomentovat